Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

MH Koszalin - Serwis IT i programy ERP

Koszalin

3

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czy opłaca się naprawiać sprzęt komputerowy?

Autor: Piotr Kamyk, MH Kamyk Sp. J. Koszalin, publikacja: 2023-05-04

Czy warto naprawiać sprzęt komputerowy? To pytanie, które coraz częściej zadajemy sobie, gdy nasz laptop, tablet czy telefon przestaje działać. Nie tylko zastanawiamy się nad kosztami naprawy, ale również nad ekologicznymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą produkcja nowego sprzętu. Jednym z najczęstszych problemów, z jakim spotykają się użytkownicy elektroniki, jest zalanie podłączonego sprzętu elektronicznego. Jakie opcje mamy w takiej sytuacji i czy naprawa się opłaca? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Elegancko ubrana kobieta korzysta z białego laptopa – Serwis i naprawa komputerów

Czy naprawa się opłaca?

Praca serwisu komputerowego polega na wycenie i naprawie urządzeń elektronicznych. Dając swoje urządzenie do naprawy, nie tylko dajesz mu drugie życie, ale także oszczędzasz koszty.

Utylizacja wciąż sprawnych urządzeń jest częstym błędem, a brak znajomości kosztów naprawy skłania nas do ciągłego kupowania nowych, tańszych urządzeń o wątpliwej jakości. Jednak naprawa sprzętu komputerowego może okazać się najtańszym wyjściem, tańszym niż ciągłe kupowanie nowych urządzeń, które w wyniku kryzysów nie zawsze reprezentują najwyższą jakość.

Jeśli urządzenie działało 2-3 lata i nagle przestało działać, to nie zawsze oznacza to, że nie nadaje się ono do naprawy. Najważniejsze to nie wpadać w panikę i zadzwonić do profesjonalnego serwisu. Taki sprzęt można przywieźć i przekazać do diagnostyki. Diagnosta sprawdzi sprzęt komputerowy, laptop, serwer, drukarkę, wyceni koszty naprawy i jeśli mieszczą się w założeniach klienta, to warto skorzystać z usługi naprawczej.

Pamiętaj, że kupując nowy komputer w miejsce poprzedniego, musisz dokupić także nowe oprogramowanie dedykowane, jak na przykład Office i antywirus w przypadku licencji OEM, a także przenieść dane, takie jak ważne pliki i zdjęcia. Jeśli nie przekażesz sprzętu do naprawy, dane pozostaną niedostępne.

Ekonomia a ekologia

Często pomijanym faktem podczas naprawiania urządzeń komputerowych jest to, że dając im drugie życie, dbamy o ochronę środowiska i przyszłość naszych dzieci. Wykonanie naprawy jest dużo mniej obciążające dla środowiska niż ciągłe kupowanie nowych urządzeń i zalewanie wysypisk odpadami elektronicznymi. Sprzęt, który ma 2-3 lata, może okazać się wystarczający na kolejne kilka lat. Obecnie skok technologiczny nie jest duży w przypadku komputerów i mogą one nam służyć jeszcze długo. Jeśli jesteś niezadowolony z szybkości urządzenia, można je upgradować, czyli zmienić jego konfigurację i tym samym poprawić jego parametry.

Dobrym zabiegiem jest także konserwacja urządzenia. W motoryzacji wymienia się filtry, oleje, podobnie jest w przypadku komputerów. Należy dbać, aby urządzenie nie gromadziło kurzu, a pasta termoprzewodząca na procesorze zachowywała swoje właściwości przewodzące. W przypadku komputerów nadmiar kurzu gromadzącego się w wentylatorach i radiatorach znacznie obniża jakość pracy urządzenia, spowalnia je i może doprowadzić do usterki. Pamiętaj, aby komputer nie leżał bezpośrednio na podłodze, lecz na podwyższeniu. W ten sposób nie będzie działał jak odkurzacz zbierający kurz i inne zanieczyszczenia z podłogi.

Zalanie podłączonego sprzętu elektronicznego

W przypadku zalania bardzo ważny jest czas reakcji. Nie należy przecierać ekranu laptopa czy monitora na siłę, ponieważ grozi to uszkodzeniem wyświetlacza. Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie urządzenia i odłączenie go od źródła zasilania. Następnie należy jak najszybciej usunąć płyn, np. za pomocą ręcznika papierowego, i udać się do serwisu. Należy starać się unikać zostawiania sprzętu na następny dzień, gdyż każda chwila zwłoki zwiększa ryzyko poważniejszych uszkodzeń. W przypadku laptopów, jeśli jest to możliwe, najlepiej wyjmij baterię, ponieważ bateria wciąż podaje zasilanie, co może spowodować większe uszkodzenia. Serwis powinien szybko rozebrać urządzenie, zabezpieczyć elementy, oczyścić je i poddać odpowiedniej konserwacji. W przypadku uszkodzeń – naprawi usterki.

Naprawa komputerów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 565 Specjalistów od Napraw Komputerów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o naprawie komputerów